Krajské volby ho před čtyřmi roky vystřelily až na místo středočeského hejtmana. V této funkci pak dle obvinění protikorupční policie napáchal pěknou paseku. Div že o krabice se sedmičkou nezakopával...

V letošních volbách ale Rath nemůže ani volit. Že by se k němu spravedlnost otočila v době konání krajských a senátních voleb skutečně zády? Kdepak.

Rathova žena šla k volbám se synem

Rath nemůže volit, ovšem nikoli proto, že by mu to někdo zakázal. Z korupce obviněný politik má totiž trvalé bydliště v Hostivici, a mohl by tedy volit jen ve Středočeském kraji, kam Litoměřice, současná Rathova adresa, nepatří.

A tak Eva Rathová vyrazila k volbám jen v doprovodu syna Daniela (10). Jeho tatínek totiž už pět měsíců pobývá ve vazební věznici v severočeských Litoměřicích... Mladý Rath prý věznění otce nebere nejlépe, schovával se celou dobu pod kšiltovkou.

„Je to pro mě těžké období,“ přitakala i Rathova manželka. A prozradila, že přišla podpořit současného starostu, protože on prý dělá pro Hostivici hodně.

Fotogalerie
19 fotografií

Rath má smůlu, jeho spoluvězeň Kouda ne

„V krajských volbách mohou vazebně stíhaní volit, ale pouze, nachází-li se věznice v obvodu kraje jejich trvalého bydliště,“ potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka, proč Rath nesmí vybírat krajské zastupitele.

Volit by naopak mohl Rathův spoluvězeň – zatčený exnáměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda, který má v kraji bydliště. Mluvčí věznice ale nedokázal upřesnit, zda si Kouda vyžádal voličský průkaz.

Jak volí vězni?

Krajské zastupitele nebudou moci volit ani odsouzení vězni, neboť překážkou je podle zákona "omezení osobní svobody kvůli výkonu trestu odnětí svobody". Trest si navíc většinou odpykávají ve věznicích mimo domovský kraj.

Jen výjimečně by si mohli vybírat alespoň senátory. Vězni by pak hlasovali před zástupci příslušné okrskové volební komise do přenosné volební schránky při respektování zásady tajnosti hlasování, uvedla Vězeňská služba ČR na svém webu.

Smutný křest Rathova románu z basy: Bez lidí a bez alkoholu!

Smutný křest Rathova románu z basy: Bez lidí a bez alkoholu!

Petro, kde jsou lidi? Na křest Rathova románu z basy moc lidí nedorazilo... Těch, kteří si ho koupí snad bude víc. Petra Paroubková spolu s Berill…celý článek